Menu Close

Altın Niçin Değerli?

Asya Spor

Altın yüzyıllardır en değerli değiş-tokuş ya da alış-veriş aracımız. Bu aracın zaman içinde devlet destekli banknot şeklinde paralara dönüşmesiyle altın direkt olarak bir yatırım aracı olmaktan ziyade bir birikim aracı olarak tutulmaya, biriktirilmeye başlandı. Menkul kıymetlerin atası olarak zikredebileceğimiz altının nitelik olarak bir maden olması, doğa-insan ilişkisini güçlendiren etmenlerden. Piyasa dalgalanmalarına karşı her zaman istikrarlı duruş ve güvenli liman olma özelliği taşıyor.

Bunlar ilk bakışta aklımıza gelen altının özellikleri. Peki günümüzde altın niçin değerli?

Çünkü altının hiçbir ülkeye ya da kuruluşa yükümlülüğü yoktur. Bu yüzden ülke politikalarındaki ya da kurumların işleyişinden olumsuz etkilenme düzeyi son derece sınırlıdır.

Çünkü altın, her türlü para birimine dönüşebiliyor. Türk Lirası, Amerikan Doları vs. hiç fark etmeden bu paralara dönüşebilmesi altının en büyük avantajlarından. Ayrıca ATS adı verilen Altın Transfer Sistemi ile bankalar arası transfer yapılabilmesi hem saklanması ve hem kullanışı kolay olmasını sağlıyor.

Çünkü altın, ATS sistemi ile birlikte kolayca ödeme aracına dönüşebiliyor. Bu sayede para kadar revaçta olmasa da kolayca bozdurulup harcanabiliyor.

Çünkü altın, enflasyona karşı değer kaybeden para biriminden yatırımcıyı kurtaran en önemli araçlarından biridir. Ülkemiz özelinde uzun dönem yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar, altın ağırlıklı yatırım yapmayı tercih ederler.

Çünkü Altınların banka hesaplarında saklanması altının yıpranma, zarar görme veya çalınma gibi risklere karşı korur. Aynı zamanda altına banka hesapları üzerinden yatırım yapan yatırımcı, hem altın fiyatlarının yükselmesiyle kazanç elde eder hem de bu hesaplardan özel aylık kâr payı elde eder.

Kısaca 5 adımda saydığımız altının faydaları elbette bunlarla sınırlı kalmıyor. Piyasa ve ekonomik dalgalanmalardan dolayı en güvenli yatırım araçlarından biri olarak gösterilen altına rağbet her geçen gün artarak devam ediyor.

Doğuş Gold uygulamasını indir.
Yatırımlarınız kıymetini cebinizde olsun.