Menu Close

Dünyada Ne Kadar Altın Var?

Asya Spor

6.000 yıldır düzenli olarak çıkarılan, kısa süre içinde tedavüle giren ve en önemli alışveriş ögesi olarak kıymetini koruyan en değerli madenlerden biri olan altının şimdiye kadar çıkarılmış miktarı merak konusu. Çeşitli spekülasyonlara konu olan altının yeryüzüne çıkarılmış miktarı birçok uzman tarafından farklı değerlendiriliyor. Dünyaca ünlü yatırımcı Warren Buffet, 20 metrelik küpün içini doldurabilecek düzeyde yer altından yeryüzüne altın çıkarılmış olduğunu, bunun da yaklaşık 170 bin tonluk ağırlığa denk geldiğini belirtmiştir. Bunu destekleyen ya da karşı çıkan bazı görüşler var.

 

Ünlü Yatırım Danışmanlığı şirketi olan Thomson Reuters GFMS’in araştırmalarına göre Warren Buffet’ın görüşleri doğru olabilir. Çünkü Kristof Kolomb Amerika’ya gittiği sırada yeryüzüne çıkarılan altın miktarı 12.780 bin ton olduğu tahmin ediliyordu. Birbirinden farklı fikirlerin ortaya çıktığı tartışmada Gold Money adlı şirketin kurucusu James Turk, Ortaçağ zamanında en fazla 297 ton altının çıkmış olabileceğini, bundan fazlasının hayal olduğunu iddia ediyor. Diğer taraftan ise altın yatırım şirketi olan Real Asset Company’den Jan Skoyles, yalnızca Tutankamon’un mezarından 1.5 ton altın çıkarıldığını hatırlatarak bundan önce soyulan mezarların ve çalınan altınların hesabını yapmak gerektiğini, bu yüzden de çok yüksek miktarda altın yeryüzüne çıkmış olabileceğini düşünüyor.

Sonuç olarak en düşükten en yükseğe şu ana kadar 155 bin tondan 2.5 milyon tona kadar çıkarılmış altın olduğu tahminleri yapılıyor. İşin özüne gelecek olursak bunlar dediğimiz gibi tahmin. Tam olarak ne kadar altın çıkarıldığı gerçeğini bilmiyoruz ama bildiklerimizi göz önünde bulundurursak, ilk altının Lidyalılar zamanında bu topraklarda kullanıldığını ve 2000 yıl önce Roma’da, Atina’da, Hatay’da çıkarılan bir altının şu an kolumuzdaki bir saat ya da boynumuzdaki bir kolyede yer alabildiğini hatırlamak insanın kendi köklerine, tarihe bakışını değiştiren etmenlerden olduğunu düşünüyoruz.

Doğuş Gold ailesi olarak bu birleştirici etmenlerin beşiği olan, ülkenin en büyük altın alışveriş merkezi Kapalıçarşı’daki şubelerimizde sizleri ağırlamaktan, altının yıllar içerisinde hem dünyada hem de Kapalıçarşı’daki serüvenini konuşmaktan mutluluk duyarız.

Doğuş Gold uygulamasını indir.
Yatırımlarınız kıymetini cebinizde olsun.