Menu Close

Ons Nedir?

Asya Spor

Ons terimi ekonomi bültenlerinde, piyasalarda ve borsalarda sık sık kullanılan bir terimdir. Bu terim biraz karmaşık olmakla birlikte doğru anlaşılırsa hem ekonomi piyasalarına hem de yapılan yorum ve önerilere hakim olmanızı sağlayabilir.

Ons’un kelime anlamı ‘librenin on ikide biri olan tartı birimi’ anlamına gelir. Bu kelime dilimize İngilizce ounce kelimesinden alıntılanarak geçmiştir. İngilizce de Latince uncia kelimesinden alıntılanarak ‘’on ikide bir, herhangi bir ölçü biriminin on ikide biri’’ manasına gelmektedir.

Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere ons bir hesaplama türüdür. Tüm değerli madenlerin hesaplanması için Ons değeri göz önünde bulundurularak hesaplama yapılır.  Bu yüzden ekonomi piyasalarında ons, oldukça değerlidir.

Piyasaların genelde ons altın şeklinde dile getirdiği ölçü birimi, sadece altın değil aynı zamanda gümüş, yakut, elmas ve diğer değerli madenlerin de hesaplanmasına yardımcı olur. Ons, tüm değerli maden ve taşların ölçülmesini sağlayan kütle birimidir. Birim fiyat üzerinden yapılan hesaplamalar sonucunda altın, gümüş ya da elmasın asıl değeri ortaya çıkmaktadır.

1 Ons Altın Kaç Gram Eder?

1 Ons altının kaç grama tekabül ettiği dünya piyasalarında sabitlenmiştir. Tüm finansal hesaplamalarda 1 Ons altın 31.10 gram olarak hesaplamalara dahil edilir ve bu değer baz alınır.

Ons’un  en çok bilinen 2 çeşidi vardır. Birincisi 31.10’a tekabül eden ve tüm dünyada geçerliliğini koruyan, adını Fransa’nın Troyes kentinden alan Troy Ons’u. Bir diğeri ise 28.34 grama denk gelen Avoirdupois Ons’udur.

Ons Altın Fiyatını Neler Etkiler?

Ons, altının düşüş ve yükselişini etkilemektedir. Aynı zamanda ons altının fiyatı da pek çok etkene bağlı olarak fiyat değişiklikleri gözlenebilir. Savaşlar, küresel salgınlar, enflasyon beklentileri ons altını fiyatını etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Doğuş Gold uygulamasını indir.
Yatırımlarınız kıymetini cebinizde olsun.